Czas i miejsce: 6 października 2024 |niedziela | godz. 19.30 |OO. Franciszkanie OFM Conv. | ul. Franciszkańska 3 | Poznań.

Oratorium „Mesjasz – Messiah” zajmuje szczególne miejsce w twórczości Georga Friedricha Haendla. Siła jego wyrazu oraz uniwersalność przesłania sprawiły, iż jeszcze za życia kompozytora Mesjasz został okrzyknięty Arcydziełem. Choć skomponowane w zaledwie 24 dni, to do dziś cieszy się niegasnącą popularnością, za każdym razem wzbudzając entuzjazm publiczności.

Libretto przygotowane przez Charlesa Jennensa jest kompilacją tekstów zaczerpniętych z Biblii Króla Jakuba oraz Modlitewnika Powszechnego.

Accademia dell’Arcadia to orkiestra barokowa zajmująca się wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych w zgodzie z historyczną praktyką wykonawczą.

Założona w 2001 roku przez trzech muzykologów-instrumentalistów – Michała Grześkowiaka, Piotra Podlipniaka i Macieja Prochaskę – przez ponad 20 lat wypracowała swój charakterystyczny styl: duża obsada continuo oraz doskonałe wyczucie form tanecznych to cechy charakterystyczne zespołu. Tworzący orkiestrę muzycy to zdolni wykonawcy pełni energii, wrażliwości i zaangażowania, stale poszerzający swoją wiedzę i umiejętności. Założenia zespołu skupiają się przede wszystkim na świadomej stylistycznie i wyrazowej interpretacji muzyki dawnej.

Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki – od kameralnych dzieł europejskiego baroku, przez utwory z polskich archiwów, po opery końca XVIII wieku. Część repertuaru została utrwalona na 8 płytach z cyklu Musica Restituta. Accademia dell’Arcadia była także zaangażowana w projekt wydawniczy Jasnogórska Muzyka Dawna (3 płyty).

Accademia dell’Arcadia na stałe współpracuje ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury i Sztuki oraz Fundacją Harmonia Artis. Wraz z orkiestrą współpracuje wielu wybitnych muzyków – m.in. Agnieszka Budzińska-Benett, Roberto Balconi, Maria Banaszkiewicz-Bryła, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Zbigniew Pilch, Mikołaj Zgółka, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Bartłomiej Stankowiak, Marek Toporowski, Brigit Schmieder, Hans Schnorr, Marianne Pfau, Christian Ahrens, Nathan Plante, Mirosław Feldgebel.

Najbliższe plany koncertowe zespołu to udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kaliszu (28 lipca), udział w Festiwalu Muzyka Warta Słuchania w Sierakowie (6 września), a także wykonanie Mesjasza G. F. Haendla w ramach Festiwalu Ekologii Integralnej (Poznań, 6 października).

Kolejne szczegóły już wkrótce.