Czas i miejsce: 7 października 2023, sobota, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich (pl. Wolności 19, sala 5 zabytkowego gmachu BR, Poznań)

Wyjątkowa prezentacja zabytkowego zielnika żyjącej w Wielkiej Brytanii botaniczki Elizabeth Blackwell, połączona z opowieścią o tej pięknej XVIII-wiecznej publikacji.

Materiały do niego botaniczka zbierała w Ogrodzie Botanicznym w Chelsea (Chelsea Physic Garden), gdzie samodzielnie i z natury przygotowała rysunki roślin w liczbie 500 sztuk wraz z opisami dotyczącymi ich zastosowania w medycynie. Ręcznie grawerowała rysunki na miedzianych płytkach, a odbitki kolorowała farbami wodnymi.

Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich zielnik obejmuje 3 tomy tekstu i 3 tomy rysunków. W tomach z tekstem znajdują się opisy właściwości roślin oraz sposoby ich zastosowania w lecznictwie i gospodarstwie domowym, uzupełnione opisami w języku staropolskim jego ówczesnego właściciela. Z kolei w trzech tomach z barwnymi rysunkami pod każdą ryciną zamieszczono nazwę łacińską i niemiecką danej rośliny, dodatkowo podając w języku niemieckim nazwy jej poszczególnych części. Łącznie „Herbarium Blackwellianum”, bo tak nazywa się to arcydzieło, opisuje 600 gatunków roślin.

I właśnie to dzieło będzie można obejrzeć – i wysłuchać komentarza kulturowego i botanicznego – podczas Tygodnia Świętego Franciszka! Zielnik zostanie udostępniony tylko na czas tej prezentacji!