Gdzie i kiedy: 6 października 2023, piątek, godz. 11.00–14.00. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sielinku (ul. Parkowa 2, Sielinko).

Nasadzenie drzew przy współpracy Fundacji Zakłady Kórnickie i Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego jest związane z obchodzonym w tym roku Rokiem Jadwigi Zamoyskiej.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu przy współpracy z Lasami Państwowymi – Nadleśnictwo Grodzisk Wlkp. – zapraszają do nasadzenia lasu – w projekcie, którego finał jest przewidziany na Tydzień Świętego Franciszka. Przed właściwym nasadzeniem młodzież ze szkół rolniczych, prowadzona przez leśników i specjalistów z WODR uczestniczy w pracach przygotowawczych (m.in. w inwentaryzacji pola dokonywanej przez gleboznawcę z Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu).

Na podstawie wyników analiz oraz opinii przedstawionej przez gleboznawcę zostanie określony dokładny skład gatunkowy nasadzeń.

Kolejnym etapem prac będzie organizacja sprawdzenia zapędraczenia gleb i poszerzenia wiedzy przez uczniów. Uczniowie poznają testy do zapędraczenia gleb i dowiedzą się, w jakim celu są one przeprowadzane, a także jakie są możliwości usunięcia pędraków z gleby w przypadku ich występowania.

Podczas III Tygodnia Św. Franciszka zostanie posadzonych około 900 drzew. Sadzeniu drzew będzie towarzyszył wykład na temat pozytywnych aspektów nasadzeń oraz możliwości ich wykonania.